W3C Standartları

Standart Dışı Olmayın 3C Bilişim 2008 yılında almış olduğu kararla tüm müşterilerine W3C Standartlarına uygun web tasarım projeleri üretmeye başlamıştır. W3C Standartlarında (W3C Consortium) oluşturulan web tasarım projelerinin arama motorlarlarında ilk sayfalarda çıkma açısından daha şanslı olması ve farklı tarayıcılarda site görseline ait bozulmaların meydana gelmemesi açısından önemi ortaya çıktığından firmamız böyle bir karar almış bulunmaktadır. Kurumsal bir web tasarımı bu standartları barındırmalıdır.

Kelimeler: Web Standartları, w3c standartlarına uygun web tasarım, w3c standartlarında web tasarım, w3 Consortium, w3c standards, HTML, XHTML 1.0 Transitional, CSS.

W3C Standartları Neden Önemlidir? W3C Nedir?

Web sayfanızın arama motorlarında ilk sayfalarda görüntülenmesi için etkili bir faktördür. Zira arama motorları Web Standartlarına Uygun Web Sitelerine daha çok önem verirler. Bunun haricinde diğer bir sebep ise Web Standartlarına uygun Web Siteleri farklı ortam ve tarayıcılarda daima düzgün olarak görüntülenmektedirler. Bu nedenlerden dolayı Web Standartlarına Uygun olarak tasarlanmış ve kodlanmış bir web sitesi her zaman için diğer web sitelerinden daha avantajlı olmaktadır.

Farklı tarayıcılarda farklı görünümlerin önüne geçilmesi yani web sitesi görselinde bozulmaların ve değişmelerin meydana gelmemesi için önemlidir. Zira herkes aynı tarayıcıyı kullanmaz. (Bakınız: Tarayıcı, web browser) (Örnek; Internet Explorer, Google Chrome, Firefox, Opera) gibi farklı tarayıcılarda görsel bozulmaların meydana gelmemesi açısından önemlidir.

Eğer sunum ve bilgiyi, yeni geliştirilen CSS kuralları ile kullanırsanız, sunulan bilgi, herkese ve her cihaza ulaşabilecektir. Kullanıcı, yepyeni bir bilgisayar ya da cep telefonu tarayıcısı ayni bilgiye sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi açısında önemlidir.

CSS ile yapılan bir sayfa ile tablo ile yapılmış bir sayfa arasındaki boyut farkı yüzde 25 ile 50 arasında değişmektedir. Jakob Nielsen' in yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcılar bir sayfanın yüklenmesini 20 saniyeden daha fazla beklememektedirler.

Düşük bant genişliği kullanımı Sayfalarınızı barındıran hosting şirketleri, kullanılan band genişliğine göre aylık para amaktadırlar.. Web standartları ile hazırlanan sayfaların boyutu nispeten daha küçük olmaktadır ve bu web sitenizde daha düşük bir bant genişliğinin yeterli gelmesi anlamına gelmektedir. Bu size para tasarrufu sağlamaya yarayacaktır.

Bilgi ve işleyişin ayrılması sayesinde eğer site içinde, sitenin tamamını etkileyecek bir değişlik yapılması gerektiğinde, CSS stil dosyası üzerinde değişiklik yapılması, tüm siteyi etkileyecektir. Bu şekilde her bir sayfayı tek tek düzenleyeceğinize tek bir yerden değişiklikle sorunun üstesinden gelebilirsiniz..

Bir çok ülkede engelli internet kullanıcıları için kanunlar çıkartılmıştır ve uyacağınız kurallar hukuksal sorunlarla karşılaşma ihtimaline karşı bir tedbir olacaktır.

W3C Standartları Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

W3C Standartlarına Uygun Olan ya da Olmayan Web Siteleri Hakkında;

İnternette milyonlarca web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerinin yüzde 1' i bile W3C Standartlarına uygun olarak oluşturulmamıştır. Bir web sitesinin W3C Standartlarına uygunluğunu kontrol etmek isterseniz http://validator.w3.org/ linkine tıklayıp Adress kısmına bir web adresi girerek "Check" butonuna tıklayarak sonuçları görmeniz mümkündür.

Adress satırına web adresinin tamamını yazmanız gerekmektedir: Örnek http://www.3cbilisim.com gibi. Bu arada belirtmek isteriz ki dünyadaki en büyük firmaların web sitelerinin bile W3C Standartlarına uygun olmadığını görerek şaşıracağızına eminiz. (Örnek olarak Microsoft, Google, Facebook gibi web sitelerinin uygunluğunu kontrol edebilirsiniz. Microsoft.com' a ait 176 Hata ve 36 Uyarı, Facebook' a ait 36 Hata ve 6 Uyarı mesajı alacaksınız. Bu veriler 15.02.2009 tarihine ait verilerdir)

3C Bilişim Web Sitesi' nin W3C Standartlarına uygunluğunu öğrenmek için buraya tıklayınız. W3C Standartlarında Web Tasarım Projeleriniz için sormak istedikleriniz için buradan bizimle irtibata geçebilir ya da online fiyat teklifi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Standart Olarak Sunduğumuz ve İlginizi Çekebilecek Diğer Standartlar;

WCAG 2.0 AA Standartları

Accessibility 508 Standartları (S 508) (Detaylı bilgi yakında)

Kelimeler: W3c standartlarına uygun web tasarım, w3c standartlarında web tasarım, w3c Consortium, w3c standards.

Nelere Önem Veriyoruz!

Tüm kriterlerimizi görmek için buraya tıklayınız.

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri