WCAG 1.0 ve WCAG 2.0 Standartları

Web Content Guidelines 3C Bilişim 2009 Ağustos ayında almış olduğu kararla tüm müşterilerine WCAG 1.0 ve WCAG 2.0 AA Standartlarına uygun web tasarım projeleri üretme kararı almıştır.

WCAG Nedir?

Web Content Accessibility Guidelines cümlesinin kıslatması olan WCAG Türkçe' siyle Web Sayfası İçeriklerinin Erişilebilirlik Kılavuzudur.

Dünya web birliği World Wide Web Consortium (W3C) tarafından belirlenmiş ve uygulanması belli kriter ve kaidelere bağlı olan web standartlarıdır. (Wcag 2.0 Standartları Web 2.O Normları ile karıştırılmamalıdır.)

Bu standardın amacı; Kullanıcılarının bilgisayar, PDA, Cep Telefonları ya da diğer mobil aygıtlarla internette dolaştıkları web sitelerini stabil olarak görüntüleyebilmeleri amaçlanmaktadır.

Örnek vermek gerekirse; Bir bilgisayarda yüklü olmayan bir Flash Player nedeniyle kullanıcıya bilgilendirme mesajının verilmesi ya da alternatif başka bir resim dosyasının gösterilmesi ya da tarayıcısına uyumlu diğer bir sayfaya yönlendirilmesi gibi kullanıcı dostu bir surf yapımı sağlanması amaçlanır.

Bunun haricinde engelli kullanıcıların mouse kullanamamaları durumunda klavye tuşlarıyla sitede dolaşım imkanına sahip olması (WCAG AAA) gibi özellikleri barındırabilmektedir.

Bilgisayarlar için tasarlanan web siteleri PDA, IPhone ve diğer mobil cihazlarla görüntülenmek istediğinde web sayfalarının ve içinde kullanılan görsel vs gibi nesnelerin boyutları nedeniyle stabil olarak görüntülenmeyeceklerdir. İşte WCAG bu kullanıcıları da düşünerek web sitelerinin her türlü cihaz ile sorunsuz görüntülenebilecek web sitelerini hedeflemektedir.

Kısaca Maddelendirirsek WCAG;

WCAG Standartları Neden Önemlidir?

Arama motorlarında sıralamayı etkiler;

Google kullanıcı dostu, çabuk yüklenen ve web standartlarına uygun Web Sİtelerini baş tacı eder. Dolayısıyla WCAG Standartlarına uygun olması web sayfanızın arama motorlarında ilk sayfalarda görüntülenmesi için etkili bir faktördür.

Daha çok kitleye ulaşır;

Bunun haricinde diğer bir sebep ise Web Standartlarına uygun Web Siteleri farklı ortam ve tarayıcılarda daima düzgün olarak görüntülenmektedirler. Bu nedenlerden dolayı Web Standartlarına Uygun olarak tasarlanmış ve kodlanmış bir web sitesi her zaman için diğer web sitelerinden daha avantajlı olmaktadır.

3C Bilişim Türkiye' de WCAG 1.0 ve WCAG 2.0 AA Standartlarında Web Tasarımı Yapan İlk ve Tek Firmadır!

Ayrıntılara önem verenler, ne istediğini iyi bilenler, hedeflerine en kısa yoldan ulaşmak isteyenler 3C Bilişim' i tercih ediyor.

"Ucuz" ya da "Pahalı" kavramlarını sevmiyoruz; Size en iyi hizmeti en uygun fiyata sunacağımızı garanti ediyoruz. İletişim sayfamızdan bize yazabilir, web projeleriniz için online fiyat teklifi alabilirsiniz.

Nelere Önem Veriyoruz?

Tüm kriterlerimizi görmek için buraya tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek Konular; W3C Standartları, Web 2.0 Standartları.

3C Bilişim Web Tasarımı ve Yazılım Hizmetleri